Tedgum radzi: Demontaż tulei belki silnika Renault Trafic | MOTOFAKTOR

W większości przypadków wymiana tulei metalowo-gumowych w belkach lub wahaczach nie jest skomplikowana. Jednak są takie przypadki gdzie z większą uwagą należy przeprowadzić operację wymiany tych elementów, aby przy okazji nie uszkodzić innych podzespołów. Tak jest w przypadku tulei belki silnika do Renault Trafic produkowanego od 2001 roku. Poniżej jest opisana operacja prawidłowego demontażu tego elementu jak i nieprawidłowego co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia gniazda belki silnika. Po nieprawidłowej operacji jest konieczna wymiana całej belki silnika.

Prawidłowy proces demontażu:

1. W pierwszym kroku należy użyć środka smarującego połączenia między podkładką a tuleją wewnętrzną.

 

 

2. Następnie należy usunąć podkładkę podważając ją z obu stron uderzając młotkiem w tuleję wewnętrzną.

 

 

3. Poprzednie czynności spowodują odłączenie podkładki od tulei wewnętrznej.

 

 

4. Pod belkę należy podłożyć tuleję (2) Wyciskamy tuleję wewnętrzną naciskając z odpowiednią siłą na trzpień (1) co spowoduje zerwanie się gumy i jej demontaż.

 

 

5. Na zdjęciu widoczna wyprasowana tuleja wewnętrzna z belki.

 

 

6. Używając piły do metalu rozcinamy pozostałą gumę oraz tuleję zewnętrzną uważając aby nie uszkodzić gniazda w belce silnika.

 

 

7. Aby usunąć tuleję zewnętrzną z gniazda należy spryskać środkiem smarnym miejsce łączenia tulei zewnętrznej z gniazdem.

 

 

8. Następnie trzeba przyłożyć śrubokręt do pobijania w miejscu rozciętej tulei zewnętrznej i kilkakrotne uderzyć w niego młotkiem.

 

 

9. Na zdjęciu widoczna zdemontowana tuleja z belki silnika.

Nieprawidłowy proces demontażu:

1. Nie należy wyprasowywać tulei z gniazda belki nie demontując wcześniej podkładki. Spowoduje to uszkodzenie belki gdyż podkładka opiera się na gnieździe i w efekcie wyprasujemy tuleję razem z gniazdem. Nie będzie możliwości wprasowania nowej, właściwej tulei.

 

 

2. Na zdjęciu widoczna tuleja po niewłaściwym demontażu wraz z elementami gniazda.

Elementy wchodzące w skład Belki silnika Renault Trafic:

Podglądowy schemat belki silnika Renault Trafic (2001-2014)

 

Ten i inne poradniki są do pobrania TUTAJ.

 

Artykuł sponsorowany przez firmę Tedgum

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).