Mobilny robot ładujący – prototyp Volkswagena | MOTOFAKTOR

Volkswagen Group Components udostępniło pierwsze zdjęcia prototypu mobilnego robota służącego do zasilania akumulatorów EV.

Mobilny robot do ładowania aut elektrycznych Volkswagena to jeden z wizjonerskich projektów, jaki w najbliższych latach ma wzbogacić infrastrukturę ładowania. Jego zadaniem ma być całkowicie automatyczne ładowanie elektrycznych pojazdów w miejscach o ograniczonej powierzchni, np. w garażach podziemnych.

Automatyczny proces zasilania

Robot-ładowarka – uruchamiany poprzez aplikację lub za pośrednictwem systemu komunikacji Car-to-X – ma działać całkowicie autonomicznie. Samodzielnie zbliżać się do pojazdu, którego akumulator ma zasilić energią elektryczną i komunikować się z nim. Od otwarcia pokrywy osłaniającej gniazdo ładowania, przez podłączenie końcówki przewodu, po jej odłączenie – cały proces ma przebiegać bez udziału człowieka.

 

By móc zasilać kilka pojazdów jednocześnie, mobilny robot ma zbliżać się do samochodu z ładowarką, podłączać ją i w ten sposób ładować akumulator elektrycznego auta. Podczas tej czynności ładowarka znajdować ma się przy samochodzie. W tym czasie robot zajmować ma się obsługą innych pojazdów. Gdy ładowanie się zakończy, robot ma samodzielnie odłączać ładowarkę i odwozić ją do stacji centralnej.

Budowa wydajnej infrastruktury ładowania zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju jest głównym wyzwaniem dla całej branży. Tworzymy rozwiązania, które pozwolą uniknąć kosztownych indywidualnych projektów. Mobilny robot-ładowarka oraz nasza mobilna szybka ładowarka są właśnie takimi rozwiązaniami. Thomas Schmall Prezes Zarządu Volkswagen Group Components

 

Volkswagen Group Components opracowuje teraz zupełnie nową rodzinę ładowarek prądu stałego (DC). Mobilna szybka ładowarka pojawić ma się na rynku już na początku 2021 roku. Od paru tygodni na terenie kilku niemieckich fabryk Volkswagena trwają jej próby pilotażowe. Z kolei mobilny robot zyskał status prototypu i teraz ma być intensywnie rozwijany. Jednym z warunków pojawienia się tego urządzenia na rynku jest powstanie systemu komunikacji Car-to-X, który umożliwi autonomiczne ładowanie.

 

Przywiązując ogromne znaczenie do tej tematyki, Volkswagen Group Components będzie odpowiedzialny za wszelkie przedsięwzięcia i rozwój systemów ładowania w koncernie Volkswagen. Robot-ładowarka jest w tym kontekście elementem szerokiej koncepcji rozwoju e-mobilności, a przez to elektryfikacji ruchu drogowego.

Budowa infrastruktury ładowania jest warunkiem koniecznym. Ale musi być ona dostosowana do potrzeb i musi być opłacalna. Dlatego najważniejsze dla nas są, oprócz potrzeb klientów i parametrów technicznych samochodów elektrycznych, także możliwości finansowe potencjalnych partnerów. Thomas Schmall

 

Dzięki robotowi-ładowarce operatorzy parkingów czy garaży podziemnych mają łatwo i szybko sprawić, że każde miejsce parkingowe w ich obiekcie będzie zapewniało możliwość ładowania akumulatora w pojeździe. Robot ma pozwalać uniknąć nie tylko dezorganizacji związanej z przebudową obiektu, lecz również potencjalnych kosztów.

Źródło: Volkswagen 

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).