Liderzy rynku e-mobility z apelem do KE | MOTOFAKTOR

Liderzy rynku e-mobility z apelem do KE

person Adrian Januszkiewicz 28/05/2020

Europejska branża elektromobilności zaapelowała do Komisji Europejskiej o zintensyfikowanie wysiłków na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu po COVID-19.

Objęcie priorytetem finansowego wsparcia rynku samochodów elektrycznych, wzrost nakładów na rozbudowę infrastruktury ładowania oraz wprowadzenie dodatkowych instrumentów wspomagających elektromobilność, takich jak zwolnienie z VAT – to postulaty, z którymi europejscy liderzy rynku e-mobility zwrócili się do Komisji Europejskiej.

 

List otwarty w tej sprawie podpisały m.in. takie podmioty jak Avere, największa i najstarsza organizacja branżowa kreująca rynek elektromobilności w Europie, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), norweskie stowarzyszenie Elbil, Ikea, Fastned (jeden z największych operatorów ultraszybkich stacji ładowania w Europie), LeasePlan, Unilever czy fundacja Transport & Environment.

 

Wśród sygnatariuszy znalazły się ponadto organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora e-mobility z Belgii, Bułgarii, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

 

Autorzy apelu podkreślili, że z zadowoleniem przyjęli zobowiązanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do „wzmocnienia gospodarek poprzez skoncentrowanie się na wspólnych priorytetach, takich jak Europejski Zielony Ład” oraz rezolucję Parlamentu Europejskiego, stanowiącą, że warty 2 bln euro plan naprawy gospodarczej powinien się skoncentrować wokół postanowień Green Deal.

 

Przedstawiciele branży zaznaczyli przy tym, że wspieranie zrównoważonego transportu, a w szczególności elektromobilności, to najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie krótko- i długoterminowych celów w zakresie klimatu i redukcji emisji CO2, przy jednoczesnym, znacznym ograniczeniu toksycznych zanieczyszczeń powietrza.

 

Branża wezwała także Komisję Europejską do zapewnienia, że wsparcie finansowe elektromobilności będzie traktowane jako priorytet. W obliczu pandemii COVID-19 to konieczny warunek dla zachowania wysokiej dynamiki wzrostu rynku samochodów elektrycznych.

 

Jednocześnie sygnatariusze listu zaapelowali, żeby Komisja przygotowała wytyczne dla państw członkowskich uniemożliwiające dofinansowanie starszych, nieekologicznych technologii oraz rynku pojazdów konwencjonalnych. Subsydiowanie mobilności opartej na paliwach kopalnych stwarza ryzyko opóźnienia realizacji kluczowych założeń Green Deal i transformacji w europejskim sektorze transportu.

 

Branża podkreśliła, że szczególne ważne jest wspieranie elektromobilności w obszarach, w których jak do tej pory wsparcie było bardzo ograniczone, jak np. segment pojazdów ciężarowych.

 

Sygnatariusze listu wezwali Komisję Europejską do wdrożenia dodatkowych środków, mogących stanowić impuls dla dalszego rozwoju rynku zrównoważonego transportu. Takim instrumentem mogłoby być np. zwolnienie samochodów elektrycznych z opodatkowania VAT.

Zwolnienie samochodów elektrycznych z VAT ma potencjał, by stać się przełomowym czynnikiem napędzającym rynek. Obejmie swoim zasięgiem znacznie większą liczbę pojazdów niż dopłaty i inne zachęty natury finansowej wprowadzane w poszczególnych państwach członkowskich, tym bardziej, że niektóre kraje przeznaczają na wsparcie e-mobility stosunkowo ograniczone środki. Wprowadzenie zwolnienia z VAT pozwoli na maksymalizację potencjału unijnego rynku samochodów elektrycznych. Takie zwolnienie obowiązuje m.in. w Norwegii, która jest europejskim liderem elektromobilności. W 2019 r. udział modeli całkowicie elektrycznych na norweskim rynku wyniósł 42,4%, co stanowi absolutny rekord w skali globalnej. Na zwolnienie EV z VAT zdecydowała się również Ukraina. W rezultacie sprzedaż samochodów z napędem elektrycznym wzrosła z 2,7 szt. w 2017 r. do 5,3 szt. w 2018 r. i 7,5 tys. szt. w 2019 r. Maciej Mazur Dyrektor Zarządzający PSPA

 

Branża zaapelowała ponadto o zdecydowane zwiększenie nakładów na rozbudowę infrastruktury ładowania. W skali europejskiej, pandemia COVID-19 spowodowała zahamowanie lub opóźnienie wielu inwestycji w tym obszarze.

 

Branża podkreśliła, że wsparcie rozbudowy infrastruktury, m.in. ze środków programów InvestEU oraz „Łącząc Europę”, nie tylko zwiększyłoby sprzedaż samochodów elektrycznych, ale również pozwoliłoby stworzyć wiele nowych miejsc pracy.

 

Co więcej, dostarczenie rynkowi odpowiednich sygnałów inwestycyjnych miałoby pomóc dostosować europejską sieć stacji ładowania do zdecydowanego wzrostu liczby pojazdów elektrycznych, który ma nastąpić w ciągu obecnej dekady.

 

Zdaniem branży e-mobility, pandemia COVID-19 przyniesie długotrwałe konsekwencje dla światowej gospodarki, jednak odpowiednio sformułowany plan ratunkowy, którego sednem jest transformacja w kierunku „zielonej” mobilności, ma zapewnić, że europejskie firmy wyjdą z kryzysu silniejsze, bardziej ekologiczne i przygotowane na stojące przed nimi wyzwania klimatyczne.

 

Źródło: PSPA

Zobacz podobne

Szanowny Czytelniku

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy Cię o przetwarzaniu Twoich danych.

Administratorem danych jest Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28. Chodzi o dane, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, newsletterów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Proautomotive Sp. z o.o., głównie zapisanych w plikach cookies i innych identyfikatorach internetowych, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych zaufanych partnerów. Gromadzone dane są wykorzystywane wyłącznie w celach: świadczenia usług drogą elektroniczną wykrywania nadużyć w usługach pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do danych, sprostowania i usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania. Osoba może też wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wszelkie zgłoszenia dotyczące ochrony danych osobowych prosimy kierować na adres biuro@motofaktor.pl lub pisemnie na adres Proautomotive Sp. z o.o., 39 - 200 Dębica, ul. Kolejowa 28 z dopiskiem "ochrona danych osobowych".

Więcej o zasadach przetwarzania danych osobowych i przysługujących Użytkownikowi prawach znajduje się w Polityce prywatności.

Zapisz się na newsletter główny

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

To był tydzień!

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).

 

Strefa Ciężka

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail (W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji).