Wspieranie rozwoju elektromobliności – to jedno z zadań samorządów wynikających z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11 stycznia 2018 r. Inwestują one nie tylko w zeroemisyjną flotę pojazdów komunikacji miejskiej, ale również w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych.
W Gdańsku działania mające na celu rozwój elektromobilności to:
- stworzenie zeroemisyjnej floty autobusów;
- zachęcanie i umożliwienie poruszania się w sposób zrównoważony, czyli z wykorzystaniem transportu publicznego, rowerowego czy carsharingu i aut niskoemisyjnych;
- rozbudowa systemu miejskiego roweru elektrycznego;
- wykorzystywanie aut z napędem nisko lub zeroemisyjnym we flocie Urzędu Miasta. Gdańska
W związku z projektem „Strategia rozwoju elektromobilności w Gdańsku do roku 2035” do 16 czerwca trwają konsultacje społeczne. Mieszkańcy Gdańska swoje uwagi i sugestie mogą zgłaszać mailowo pod adresem elektromobilnosc@gdansk.gda.pl. Mogą też wypełnić ankietę.
Mieszkańcy mogą wziąć także udział w spotkaniach online, które transmitowane są na portalu www.gdansk.pl. Pierwsze z nich odbyło się 27 maja, kolejne ma być transmitowane w środę, 3 czerwca, od godz. 17.00.
Obecnie w Gdańsku istnieją 52 ogólnodostępne punkty sieci ładowania pojazdów elektrycznych, a 21 jest w budowie. Grupa robocza składająca się z przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Biura Rozwoju Gdańska oraz Energi Operator SA wytypowała 81 nowych lokalizacji, spośród których – po konsultacjach społecznych, które zakończyły się 27 maja – wybranych zostanie 68.
Źródło: gdansk.pl